Classic Kit letadlo A05135 - Supermarine Spitfire FR Mk.XIV (1:48)

Kód: 9-30-A05135
Neohodnoceno
839 Kč 693 Kč bez DPH
Skladem
Můžeme doručit do:
21.1.2025
Možnosti doručení
Model letadla ke slepení. Měřítko: 1:48; velikost: 185 mm; počet dílků: 118; obtížnost: 2.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Model letadla ke slepení. Měřítko: 1:48; velikost: 185 mm; počet dílků: 118; obtížnost: 2.

Informace o modelu:
Verze Mk.XIV byla pokračováním válečného vývoje slavného Supermarine Spitfiru a nově přinesla spojení klasického tvaru obdivovaného Mitchellova stíhacího letounu s úžasnou silou nového motoru Rolls Royce Griffon. Výsledný stroj byl znamenitý a stal se jedním z nejlepších stíhacích letadel RAF v druhé světové válce. Obzvlášť účinný byl proti útokům létajících bomb V-1, které Německo začalo směřovat na jižní Británii v létě roku 1944.
Osazení motorem Rolls-Royce Griffon přidalo Spitfiru o poznání vyšší výkon, zároveň to však znamenalo výzvu pro konstruktéry, ale i pro piloty, kteří na nový stroj přesedlali. Instalace nového motoru do stávajícího draku Spitfiru vyžadovala přestavění přední i zadní části letounu a použití charakteristické pětilisté vrtule Rotol. Piloti, zvyklí létat s verzemi na motorech Merlin, zase zjistili, že Griffon otáčí vrtulí na opačnou stranu, takže zatímco dřívější stroje měly při vzletu tendenci stáčet se doleva, nová letadla se stáčela doprava – pokud na to pilot zapomněl a použil stejné korekce jako dřív, mohl být jeho první let obzvlášť krátký a nepohodlný.
Spitfire byl jediný typ britského stíhacího letounu, který zůstal ve výrobě po celou druhou světovou válku, a tak byl neustále vyvíjen a vylepšován, aby byla zaručena jeho konkurenceschopnost a výkonnostně stačil na ty nejlepší letouny. Stroje s motory Griffon dokázaly letět zhruba o 130 km/h rychleji než první generace Spitfiru. Tyto pozdější vývojové verze, u kterých předení raných Merlinů nahradil hrdelní řev silných Griffonů, představovaly mnohem schopnější letouny než klasické prvotní Spitfiry, přestože se v podstatě jednalo o stejné stroje.
Spitfire Mk.XIV s motory Griffon se pyšnil vyšším výkonem než plnokrevný Mk.IX, a překonával proto i letouny Luftwaffe – jak Focke Wulf Fw 190, tak nejmodernější variantu Messerschmittu Bf 109. Nová stíhačka se stihla zúčastnit leteckých operací na podporu vylodění v Normandii i bojů v následujících měsících. Hojně ji využívalo především 2. taktické letectvo, které jí vybavilo všech 20 svých spitfirových perutí operujících z kontinentu v měsících mezi Dnem D a vítězným 8. květnem. Tyto obávané letouny se nejčastěji vydávaly na ozbrojené průzkumné mise, při kterých hledaly cíle za německými liniemi a snažily se narušovat jak ústup německých jednotek, tak jejich možnost posílat na frontu posily. Díky jejich rychlosti byly také ideálním pomocníkem proti rostoucí hrozbě v podobě střel V-1 přezdívaných Doodlebug, které čelil jih Británie v měsících následujících po operaci Overlord a vylodění v Normandii.

Potřebné barvy:
- základní: 11, 24, 30, 33, 53, 56, 62, 78, 85, 106, 165

Detaily modelu:
Měřítko: 1:48
Počet dílů: 118
Obtížnost: 2
Body Flying Hours: 2

Doporučeno pro děti od 8 let.

Upozornění: Nebezpečí udušení! Výrobek obsahuje malé části. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 3 LET!

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola